Jeff Biehl

AEA / SAG-AFTRA

Film
Ricki and the Flash Pete's Cousin Jeff Clinica Estetico/ Jonathan Demme
A Master Builder Ragnar Brovik Andre Gregory, Wallace Shawn/ Jonathan Demme
Television
The Path Co-Star Hulu/ Norberto Barba
Mysteries of Laura Co-Star NBC/ Bethany Rooney
Forever Co-Star ABC/ Brad Anderson
Vinyl Co-Star HBO/ Martin Scorsese
Southland Co-Star TNT/ Allison Anders
Law & Order: C.I. Guest Lead NBC/  Christopher Swartout
Law & Order: SVU Guest Star NBC/  Paul McCrane
Law & Order: CI Guest Star NBC/ Jonathan Herron
Law & Order: C.I. Guest Star NBC/  Alex Chapple
Broadway
Machinal Doctor, Judge Roundabout/ Lyndsey Turner
Off-Broadway
Charles Francis Chan Jr's... (Lloyd Suh) Charlie Chan /Sgt NAATCO/ Ed Iskandar
Fulfillment (Thomas Bradshaw) Ted/Leonard Flea/ Ethan McSweeny
10 Out of 12 (Ann Washburn) Tech 3 Soho Rep/ Les Waters
Lives of the Saints (David Ives) Marsh, Bill, Stephen Primary Stages/ John Rando
Poor Behavior (Theresa Rebeck) Peter Primary Stages/ Evan Cabnet
Isaac's Eye (Lucas Hnath) Actor/Dying Man Ensemble Studio Theatre/ Lindsay Firman
Burning (Thomas Bradshaw) Paul, Heinz, et al The New Group/ Scott Elliot
Master Builder Ragnar Wallace Shawn/ Andre Gregory
American Jornalero Toby Working Theater/ Victor Maog
Women Beware Women Sordido Red Bull Theater/ Jesse Berger
Misanthrope Alceste (u/s went on) New York Theatre Workshop/  Ivo van Hove
The Polish Play Cotice & Queen Katharsis Theater/  Henry Wishcamper
Bone Songs (workshop) Younger He Andre Gregory/ 
Off-Off Broadway
The Awake (Ken Urban) Robert KEF at 59 E 59/ Adam Fitzgerald
A Lecture on the Blues (T. Bradshaw) Jeff Whitney Museum/ Jim Simpson
Civilization (Jason Grote) Dr. Mike Boyd Clubbed Thumb/ Seth Bockley
Hell House Satan Les Freres Corbusier/  Alex Timbers
Southern Promises (T. Bradshaw) David PS 122/ Jose Zayas
Novel (Anna Ziegler) Child Summer Play Festival/  Michael Goldfried
Greedy (Karl Gajdusek) Louis Clubbed Thumb/  Drew Barr
I Have Loved Strangers (A. Washburn) PT Clubbed Thumb/  Johanna McKeon
The Seagull Medvedenko Lake Lucille/  Brian Mertes
Regional
Scenes from Court Life (Sarah Ruhl) Karl Rove/Groom of Stool Yale Rep/ Mark Wing-Davey
Wellesley Girl (Brendan Pelsue) Scott Humana Festival/ Lee Sunday Evans
The Moors (Jen Silverman) Mastiff Yale Rep/ Jackson Gay
How to Write...Bible Pete South Coast Rep/ Kent Nicholson
The Alchemist Abel Drugger Shakespeare Theatre/ Michael Kahn
Around the World in 80 Days Detective Fix Westport Country Playhouse/ Michael Evan Haney
Shipwrecked! Player Long Wharf/  Evan Cabnet
Three Sisters Tuzenbach A.R.T./  Krystian Lupa
Three Sisters Tuzenbach Edinburgh International Festiv/  Krystian Lupa

Training and Awards

The Juilliard School
Saint-Denis Award for Outstanding Achievement & Leadership in Drama
New York Theater Workshop Usual Suspect
Member of Ensemble Studio Theatre
Clubbed Thumb Affiliated Artist
Guthrie Summer Experience